Aranyhrcsg
Brsonyosan puha bundjval, nagy fekete cipgombszemeivel s kedves viselkedsvel mltn kerlt haznkban a legkedveltebb kisemls els dobogs helyre az aranyhrcsg - pontosabban a szriai aranyhrcsg.

Trtnete
Ezt az apr rgcslt alig 100 ve fedeztk fel a hobbillattartk. Ez alatt a rvid id alatt az eredetileg srgsbarna, flnk llatka - gyors szaporodsnak s a tenysztk szorgalmnak ksznheten - sznezetben s szrzete minsgben is olyan vltozatossgot hozott ltre, amit kevs ms hziastott llat esetben mondhatunk el.
Lersa
A kifejlett llatka hossza krlbell 16-18 cm, slya 8 dkg. Flei kerekdedek, farka ugyan ltszik, de rvid, feltnen fejlett bajuszki brenltekor rks mozgsban vannak.
Beszerzse
Az aranyhrcsg szinte minden llatkereskedsben beszerezhet. Az egszsges pldnyok szeme tisztn csillog, prmjk puha, selymes tapints.
Az llat helynek kialaktsa
Az aranyhrcsg elhelyezsre tkletesen megfelel egy kisebb terrrium, amelynek aljra kt ujjnyi vastagon faforgcsot (esetleg szalmt, szraz fvet, szraz faleveleket, pelyvt, treket stb.) tertnk. Ha egy marknyi sznt is adunk neki, igen gyors temben takaros fszket pt belle magnak, amiben jkat tud aludni.
Ha nincs kznl megfelel terrrium s nem ll mdunkban jat beszerezni, hrcsgtartsra megfelel egy manyag edny vagy nagyobb blsveg is, ha peremmagassga legalbb 30 cm (hogy ne tudjon az llatka kikapaszkodni belle). Manyag virgosldt is alkalmass lehet tenni hrcsgtartsra, ha tetejre kisebb lyukbsg (6-8 mm) drthlt szerelnk.
Ha magnyosan tartjuk az llatkt - s kellen fiatal pldnyhoz jutottunk - hamar kezess vlik. Mieltt megfognnk, mindig vatosan rintsk meg, simtsuk vgig, mert rzkeny, ijeds termszete miatt esetleg nkntelen vdekez reflexe kvetkeztben megharaphatja keznket. Fogai klnsen lesek! A tbbszri vatos vgigsimts utn vatosan fogjuk markunkba, nehogy kiugorjon keznkbl s leestben megsse magt. Tapasztalatom szerint a rendszeresen kzbe fogott egyedek jl trik a simogatst, dgnyszst, a vakargatst. De azrt az ujjunkat ne prbljuk a szjba dugni!
Etets-itats
A kapott elesget azonnal, nagy buzgalommal odahordja az egyik - ltala kivlasztott - sarokba s elraktrozza. Ha meghezik, odamegy enni. Az lskamrjban felgylemlett tartalkbl azonnal kvetkeztethetnk r, nem adunk-e neki tl sokat egyszerre? Az adagot mindig ennek megfelelen kell mretezni.
Elesge megegyezik a tengerimalacnl lertakkal azzal a kiegsztssel, hogy a nvnyi eredet tpllkon kvl ez az llatka esetenknt szvesen elfogyasztja a sajtdarabkt, tehntr-golycskt, de mg az eleven szcskt is!
Gondozs
Feltnen tiszta llat! Bundja mindig polt, mindig ugyanabban a sarokban vgzi a dolgt, ezrt a naponta trtn takartskor elegend ebbl a sarokbl eltvoltani az almot, s csak ide kell friss almot tenni. Ugyanez a takarkossg jellemzi az tkezse tekintetben is!
A hrcsg jszakai llat, ezrt lehetleg ne nagyon zaklassuk, ha napkzben alszik. Az llatkt ne napoztassuk, mert - klnsen a nyri melegek idejn - mire szbe kapnnk, mr vgez is vele a hguta! Nem brja a meleget.
Az llatka jl tri a magnyt! Noha a fiatalok szvesen alszanak egy rakson, jtszanak egymssal kismacska mdjra, az ivarrett (szaporodkpes) pldnyok a termszetben is magnyosan lnek, s csak a przs idejn rintkeznek fajtrsaikkal. Ez a szoksuk megnehezti a kifejlett pldnyok szk helyen val egytt-tartst, mert - klnsen a hmek - lpten-nyomon sszeverekednek, s ezek a verekedsek sokszor letre-hallra mennek! Ezt a gondot fokozza gyors fejldsk, ugyanis mr kt hnapos korukban ivarrett vlnak! Az aranyhrcsg lete mindssze 2-3 v, teht mr beszerzsekor is kalkulljuk be, hogy sokig nem lvezhetjk kedvencnk trsasgt.
Szaports
Ha mgis megkockztatjuk szaportsukat, akkor se tartsuk egytt a nstnyt a hmmel! Proztats cljbl mindig a nstnyt helyezzk a hmhez, mert az ivarzs jeleit - az llatka aprsga miatt - nehezen lehet szlelni, s ha a nem ivarz nstnyhez helyezzk be a hmet, pillanatokon bell dzul sszeverekednek, s szlssges esetben a nstny meg is li a hmet!
A hmhez behelyezett nstnyt addig hagyjuk a hmnl, amg szemmel lthatlag bekvetkezik a przs, vagy ha nem ltjuk az aktust, legfeljebb egy htig! Ugyanis az aranyhrcsg vemhessgi ideje alig kt ht! Ha az anyt a hmnl felejtjk - s kzben mg nem ltk meg egymst -, a hm jzen befalja az jszltteket! De ugyanezt teszi az anya is, ha a szlskor s azt kveten nem adtunk neki elegend zldelesget!
A fiatalok a szletskor csupaszok, magatehetetlenek, szemrsk zrva van. Ennek ellenre fogazatuk azonnal nvekedni kezd s mr egynapos korukban is kezdik rgcslni az anya ltal fszkkbe hordott elesget! Hromnapos korukban - rendkvl fejlett szaglsuknak ksznheten - mr kimszklnak dolguk vgzsre a megfelel sarokba, onnan pedig visszaevicklnek a fszekbe! Krlbell 10-12 napos korukban nylik ki a szemk. Kzben szrzetk is szpen fejldik, olyannyira, hogy 3 hetesen nyugodtan el lehet ket vlasztani az anyjuktl, mg akkor is, ha a fszekalj 8-10 klykbl ll. Ilyenkor akr az anyt emeljk ki a klykk kzl, akr a klykket helyezzk msik trolba, hagyjuk az anyt nhny htig pihenni. A klyknevels ersen megviseli a szervezett, amelynek kvetkeztben alaposan lesovnyodhat. Csak akkor prbljuk ismt beproztatni, ha megfelel kondcijt mr visszanyerte.
Forrs: Naphegyi Kroly Madarak s madarszok cm knyve
Az inft a www.haziallat.hu oldalrl szedtem! |