Cskosmkus
Ha a laksban tarthat kisemlskrl esik sz valahol, elbb-utbb, mint a vgylmok teteje szba kerl az vilgi cskosmkus vagy msik nevn burunduk. Tbbnyire olyanok beszlnek rla, akik soha nem tartottk, esetleg csak olvastak rla, kpen lttk s a valban tetszets klseje felkeltette rdekldsket.

Trtnete
Annak ellenre, hogy eredeti lhelye risi kiterjeds: szak-Amerika, Finnorszg, a volt Szovjetuni terlete, Monglia, Kna, Korea, st Japn is, haznkba nagyon kevs kerl be, ezek is tbbnyire hm pldnyok.
Lersa
Mg az amerikai cskosmkusoknak hrom, a fleg Szibriban lnek t cskja van, fajuk szma 22. Az amerikaitl val megklnbztetshez hasznljk az vilgi cskosmkus, szibriai cskosmkus elnevezst is.
Beszerzse
A cskosmkus nem tartozik a knnyen beszerezhet dszllatok kz, mert viszonylag magas ra miatt a kereskedk nem szvesen szerepeltetik knlatukban. Ezenkvl viszonylag nagyobb helyignye miatt sem tekinthet a mai laktelepi kislaksok idelis laktrsnak. Ezeket az apr llatkkat "illatcsapdval" fogjk, amely fleg a hmeket csalogatja a csapda kzelbe. Ilyenformn aki rsznja a hazai viszonylatban nem kis sszeget egy-egy cskosmkus megvsrlsra, ltalban csak hm pldnyokhoz tud jutni. A sikeres hazai tenysztsrl alig van itthoni adatunk, habr nem lehetetlen, mint ezt dr. Kovcs Katalin is bizonytotta.
Az llat helynek kialaktsa
Tekintettel arra, hogy a cskosmkus nappali llat, nagyon kedvez szmra, ha olyan mdon helyezzk el a ketrect, hogy legalbb nhny rs napstst kapjon. Termszetesen ilyenkor arrl is gondoskodni kell, hogy az llatka rnykba is tudjon hzdni, klnsen a meleg nyri hnapokban.
A cskosmkus erdlak, nappal jr tpllk utn, vackt fldbe vjt lyukakban vagy fa odvban kszti el. Mozgsignyes llatka, a magyarorszgi mkusokhoz hasonlan szaladgl fel-le a fatrzseken, ugrndozik az gak kztt, noha elesgt szvesen keresgli a fk alatti avarban.
A hm s a nstny kln odban fszkel! Fogsgban sem tancsos ket egytt tartani, mert a nstny csak a przsi idszakban fogadja el a hmet, egybknt ldzi, st esetleg meg is li! Ez klnsen a kis helyen val tarts esetn felttlenl megszvlelend tancs. Ennek megfelelen az elhelyezs tekintetben is eltr a cskosmkus a kzkedvelt tbbi kisemlstl, mert legalbb 50x100 cm alapterlet, 1-1,5 m magas ketrecet kell szmra ksztennk, megfelel fag s od behelyezsvel, ahol valamelyest kitornzhatja magt. Kiereszteni a szobban nem tancsos, mert mint minden rgcsl esetben, ennl is ki vagyunk tve annak, hogy a btorokat is meg-megkstolja, de kell betants nlkl a ketrecbe sem biztos, hogy akkor megy vissza, amikor mi szeretnnk. A megfogsval jr hajtvadszat pedig tbbet rt, mint hasznl! Mondanom sem kell, hogy a ketrec anyagt is gy kell megvlasztani, hogy rgsll legyen.
Etets-itats
Az llatka tpllsra a klnbz magvak szolglnak: napraforg, kukorica, rpa, bza, de ha valahol szedni tudunk, szvesen elfogyasztja a tlgymakkot, dit, mogyort is. Szksge van ezek mellett zldelesgekre is, nagyon megfelel a srgarpa, alma, karalb, saltalevl, a lsska flrett bugja stb. A zldelesgek etetsnl klnsen gyeljnk arra, hogy ne legyen permetezett, mert egy cskosmkus pusztulsa rzkeny vesztesget jelent. Ha mdunkban ll, adhatunk neki l elesget is: lisztkukacot, szcskt, sskt, amelyet klns lvezettel ropogtat.
Ha folyamatosan adunk zldelesget, vizet nem okvetlenl kell adnunk, mert vzszksglett a zldelesgekbl is fedezni kpes.
Gondozs
Annak ellenre, hogy a hznl szletett s egszen fiatalon kzhez szokott pldnyok nagyon megszeldlnek, ez az llatka soha nem lesz olyan jmbor, mint pldul az aranyhrcsg, amelyet akr a kertben is lehet futtatni.
A cskosmkus megfelel tisztntarts mellett szinte teljesen szagtalan. Ennek rdekben mr a ketrecnek megptsekor gondolni kell a takartsi lehetsgre: clszer a ketrec aljt fmlemezbl, kihzhatra kszteni. Az ilyen mdon kialaktott tlca aljra javaslok zeolitrteget terteni, majd ezt vkony avarrteggel bortani. Ezt az almot egy llatka tartsa esetben elegend hetente egy-kt alkalommal kicserlni. Az etet- s itatednyeket nem felttlenl kell a ketrec aljra helyezni, azt feljebb is megtallja.
Szaports
A cskosmkus termszetes krlmnyek kztt tli lmot alszik. A tavaszi breds utn prilis-mjusban van a nsz idszaka, amikor a nstny hvogatni kezdi a hmet, majd megfelel eljtk utn tbbszr przanak. A przst kveten a prok tbb nem trdnek egymssal, ezrt clszer a hmet eltvoltani a nstny "keze gybl". Megfigyelsek szerint a vemhessgi id 30-35 nap, amely elteltvel az anya tbbnyire 3-5 csupasz s vak klykt hoz vilgra. A fiatalok gyorsan fejldnek, kthetes korukra mr szrsek, hromhetes korukban mr nyitva van a szemk, egy hnapos korukban kezdenek nllan tpllkozni, kt hnapos korukra teljesen nllak. Ivarrettsgket viszonylag ksn, csaknem egyves korukban rik el.
Forrs: Naphegyi Kroly Madarak s madarszok cm knyve
Az inft a www.haziallat.hu oldalrl szedtem! |